31 maja 2022 Udostępnij

Kiedy jest najlepszy czas na zakup samochodu?

Wiele dóbr i towarów, które kupujemy w życiu, podlega różnego rodzaju wahaniom cenowym. Ceny rosną i maleją w zależności od cen części składowych, pory roku i innych czynników. Nie inaczej jest z zakupem samochodu, na który ogromny wpływ ma konkretna godzina i data, w której zdecydujemy się go kupić. Kiedy więc najlepiej kupować samochód?

Ogólnie rzecz biorąc, październik - grudzień to najlepsze miesiące w roku na zakup nowego lub używanego samochodu. Często można uzyskać zniżkę, jeśli samochód kupuje się pod koniec miesiąca lub na początku tygodnia.

Niestety, jest to krótka odpowiedź, ale odpowiedź na podstawowe pytanie dzisiejszego bloga nie jest tak łatwa do udzielenia w jednym zdaniu. Dlatego też wzięliśmy pod uwagę różne czynniki decydujące o tym, kiedy najlepiej kupować samochód w USA, i przedstawiliśmy je w poniższym wpisie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak bardzo dzień tygodnia i miesiąc roku mogą wpłynąć na doświadczenia związane z zakupem samochodu.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze pory na kupowanie samochodów można poznać, dzieląc je na różne kategorie:

  • Konkretne dni: dni tygodnia, święta państwowe itp.
  • Miesiące w roku
  • Punkty w cyklu projektowania modelu samochodu

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych kategorii:

Spis treści pokaż Miesiące w roku 1. Grudzień 2. Jesień-zima - październik i listopad 3. Koniec miesiąca Punkty w Cyklu Projektowym 1. Ogłoszenie liftingu 2. Zapowiedź nowej generacji Konkretne dni 1. Dzień Prezydenta 2. Dzień Pamięci i 4 lipca 3. Święto Pracy 4. Czarny Piątek 5. Sylwester i dzień Nowego Roku 6. Poniedziałek-wtorek

Miesiące w roku

1. Grudzień

Grudzień to jeden z najlepszych okresów na zakup nowego samochodu. Pod koniec roku kalendarzowego najprawdopodobniej znajdziesz dealerów i sprzedawców, którzy są u kresu wytrzymałości.

Usilnie starają się oni utrzymać ogólny miesięczny limit sprzedaży, ale także desperacko próbują sprzedać pojazdy i zrobić miejsce dla nowych zapasów, które nadchodzą z fabryk producentów OEM.

Grudzień przynosi średnio najwyższy poziom rabatów (6,1%), a także najwięcej zachęt. Na początku roku rabaty są możliwe, ale w najlepszym wypadku wyniosą średnio 5 procent. Im więcej jest pozostałych zapasów, tym chętniej dealerzy będą oferować lepsze zachęty.

2. Jesień-zima - październik i listopad

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jesień to pora roku, w której kończy się rok modelowy pojazdu i producenci OEM zaczynają ogłaszać zmiany, nowe generacje lub standardowe premiery w nowym roku modelowym. Są to kluczowe sygnały dla dealerów, aby przesunąć zapasy i zrobić miejsce na parkiecie. Modele, które najdłużej zalegają na parkiecie jesienią, będą objęte najwyższymi rabatami i najhojniejszymi zachętami.

Dobrym pomysłem jest odnotowanie w lecie, jeśli możesz, wszelkich zapasów, które wiszą w pobliżu i sprawdzenie, czy jesienią nadal tam są. Jeśli tak, to piłka jest po Twojej stronie.

3. Koniec miesiąca

Na koniec tej części warto wspomnieć, że koniec każdego miesiąca w roku to lepszy czas na zakupy samochodów. Jeśli nie możesz czekać na koniec roku kalendarzowego, to przynajmniej postaraj się wybrać wczesny dzień tygodnia pod koniec miesiąca. Wiele salonów będzie usilnie dążyć do osiągnięcia i przekroczenia limitów sprzedaży w każdym miesiącu, a jeśli będą one przypadać na ostatni tydzień, będą naciskać najmocniej, być może nawet sprzedając samochody po kosztach lub zbliżonych do kosztów, aby tylko utrzymać swoje liczby na wysokim poziomie.

Punkty w cyklu projektowania

Kluczowe punkty w normalnym cyklu projektowania samochodu będą zwiastować nagłe zmiany cen na korzyść kupującego. Kluczowe są zwłaszcza dwa punkty: pojawienie się zmodernizowanej wersji obecnej generacji lub pojawienie się całkowicie nowej generacji.

1. Zapowiedź faceliftingu

Nowy facelifting oznacza, że w konstrukcji samochodu zostaną wprowadzone znaczące zmiany, ale nie na tyle istotne, aby zwiastować pojawienie się całkowicie nowej generacji. Model po faceliftingu będzie miał częściowo zmodyfikowany wygląd zewnętrzny, a także pewne zmiany stylistyczne wewnątrz. Różnice są znacznie bardziej wyraźne i widoczne w porównaniu z aktualizacją na zwykły rok modelowy. Aktualizacje zazwyczaj pojawiają się w połowie cyklu projektowego każdej generacji. Jeśli więc pierwsza generacja została wprowadzona na rynek w 2015 roku, to w latach 2017-2018 może nastąpić lifting, a następnie nowa generacja w latach 2020-2021.

Zaraz po potwierdzeniu liftingu i wprowadzeniu nowej wersji ceny starszych modeli muszą spaść, aby dealerzy mieli szansę pozbyć się starszych egzemplarzy i ustąpić miejsca nowszym, zmodernizowanym modelom, które zajmą poczesne miejsce na salonie. Mimo to nie należy oczekiwać, że spadki cen będą tak drastyczne, jak to może mieć miejsce w przypadku pojazdów nowej generacji.

2. Zapowiedziana nowa generacja

Nowa generacja w cyklu projektowania oznacza, że w pojeździe szykują się znacznie większe zmiany. Zewnętrzna forma i stylistyka pojazdu prawdopodobnie doczeka się poważnych zmian: nowe zderzaki, kratka wlotu powietrza, a także nowe linie, wzory felg, nowe podwozie i wiele innych. Wystarczy spojrzeć na niedawną historię takich samochodów jak Honda Civic czy Jeep Grand Cherokee, aby przekonać się, jak wiele zmian może zajść w modelu, w którym nastąpiła zmiana pokoleniowa.

Dlatego, jeśli w nowym roku modelowym nastąpi zmiana pokoleniowa, można się spodziewać, że ostatnie modele z poprzedniego roku modelowego będą dostępne z dużym rabatem. Wraz z nadejściem nowej generacji będzie musiała się zmienić cała oferta promocyjna dealera. Nowe zdjęcia, banery, materiały reklamowe... to wszystko! Wszystkie znaki poprzedniej generacji muszą zostać usunięte.

Zastanów się więc dokładnie, w jakiej porze roku kupujesz samochód. Weź pod uwagę wszystkie te czynniki razem - na przykład na początku tygodnia, pod koniec miesiąca w grudniu, będzie to doskonałe połączenie czynników!

Konkretne dni

W ciągu roku jest kilka szczególnych dni, w których można oczekiwać, że proces sprzedaży samochodu przyniesie nieco więcej korzyści. Po pierwsze, są to specjalne dni świąteczne, w których sprzedaż samochodów jest często obniżana lub zwiększana przez inne czynniki:

1. Dzień Prezydentów

Waszyngton i Lincoln obchodzili swoje urodziny jako osobne święta narodowe, ale obecnie są one połączone w "Dzień Prezydenta", który przypada w trzeci poniedziałek lutego każdego roku. Po Nowym Roku (patrz niżej) jest to najwcześniejsze święto państwowe, w którym można spodziewać się korzystnych rabatów u dealerów.

Chociaż rabaty nie są tak wysokie, jak w grudniu (patrz dalej), Dzień Prezydenta jest świętem państwowym obchodzonym na początku roku, podczas długiego weekendu, w czasie którego dealerzy oferują kluczowe zachęty, aby pobudzić sprzedaż nowszych modeli lub ostatecznie usunąć starsze zapasy z poprzedniego roku modelowego, przy czym najbardziej prawdopodobna jest ta pierwsza opcja. Jest to dla nich doskonała okazja do zwiększenia sprzedaży.

2. Dzień Pamięci i 4 lipca

Lato rozpoczyna się pod koniec maja, a weekend Memorial Day to kolejna kluczowa okazja dla dealerów do przyciągnięcia klientów i zwiększenia sprzedaży, która czasami może zacząć się opóźniać w lecie, gdy nabywcy nowych samochodów słabną po wiosennym szaleństwie.

Letnia sprzedaż zarówno w weekend Memorial Day, jak i później, 4 lipca, jest ważna, ponieważ niektórzy producenci OEM ogłosili już, jakie pojazdy znajdą się w ich ofercie na następny rok modelowy. Oznacza to, że lato jest pierwszym dużym impulsem do rozpoczęcia przesunięcia zapasów z bieżącego roku modelowego, aby zrobić miejsce dla nowego roku modelowego, który zaczyna przybywać późnym latem, a w większości przypadków jest w pełni gotowy do końca roku kalendarzowego.

3. Święto Pracy

Pierwszy poniedziałek września to Święto Pracy i kolejna kluczowa okazja do sprzedaży starszych zapasów przed pojawieniem się pojazdów z następnego roku modelowego. We wrześniu tempo ogłaszania nowych modeli, zmian i nowych generacji (więcej poniżej) zaczyna wzrastać, a dealerzy są teraz bardziej zdesperowani, aby zrobić miejsce na nowe zapasy.

Począwszy od Święta Pracy, kupujący mogą spodziewać się znacznych rabatów finansowych, a także innych zachęt, takich jak APR 0 procent i inne bonusy. Niektórzy dealerzy są nawet skłonni sprzedawać pojazdy po kosztach i próbować zarobić na akcesoriach i przedłużonych gwarancjach, ale jest to o wiele bardziej widoczne w Czarny Piątek.

4. Czarny Piątek

Ten najważniejszy dzień corocznych zakupów dotyczy w takim samym stopniu samochodów, jak i wszystkiego innego. Czarny Piątek, tuż po Święcie Dziękczynienia, jest tradycyjnym zakończeniem roku modelowego pojazdu. Chociaż nie każdy producent OEM ogłasza i wypuszcza swoje nowe modele w tym samym czasie, jak już wspomnieliśmy, pod koniec listopada większość z nich jest już dostępna i zadeklarowana.

Czarny Piątek może przynieść niesamowite rabaty, a także fantastyczne zachęty, takie jak APR w wysokości 0 procent nawet przez 5 lat na modele zakupione z wykorzystaniem finansowania. Święto zakupów oznacza początek wielkiego ruchu na koniec roku, który trwa aż do Sylwestra i Nowego Roku, kiedy to cenne miejsce na działce jest tworzone dla nadchodzącego napływu nowych modeli z fabryki OEM.

5. Sylwester i Nowy Rok

Ostatni dzień roku kalendarzowego i pierwszy dzień następnego roku kalendarzowego są ważne dla dealerów, którzy wciąż próbują pozbyć się starszych zapasów z poprzedniego roku. W przypadku tych zapasów, które jeszcze pozostały, jeśli w ogóle są, kupujący mogą spodziewać się doskonałych ofert, ponieważ dealerzy rozpoczynają wielkie parcie na sprzedaż najnowszych modeli. Kupujący, którzy chcą pozbyć się starszych modeli, mogą liczyć na korzystne rabaty.

Należy jednak pamiętać, że to, ile można dostać, zależy od dealera. Jeśli jedna partia jest bardzo skuteczna w przepychaniu swojej sprzedaży, może mieć niewiele lub nie mieć żadnych zapasów, które można by sprzedać po niższych cenach. Nie będą odczuwać presji, aby dalej przekraczać limity lub robić miejsce na nowe zapasy.

Ale oczywiście nie musisz czekać na konkretny festiwal, jeśli chcesz szybko uzyskać świetną ofertę na samochód. Są takie dni w tygodniu, w których kupno jest korzystniejsze niż w innych.

6. Poniedziałek-wtorek

Ogólnie rzecz biorąc, wczesne dni tygodnia są najlepsze, ponieważ ludzie są w pracy, a więc na parkingach dealerów jest mniejszy ruch. Główną zaletą jest to, że można zmonopolizować sprzedawcę, zadawać mu więcej pytań i przez dłuższy czas rozmawiać o interesach. Gdy na działce jest dużo ludzi, sprzedawca nie musi tak mocno naciskać na sprzedaż i ma mniej czasu na rozmowy z każdym klientem.

W niektórych przypadkach najlepszymi dniami tygodnia mogą być wtorek i środa. W stanach Maine, New Jersey, Pensylwania, Missisipi, Luizjana, Indiana, Missouri, Illinois, Iowa, Wisconsin, Minnesota, Oklahoma i Kolorado salony samochodowe nie mogą być otwarte w niedzielę, a przynajmniej nie można sprzedawać samochodów w niedziele. Oznacza to, że w poniedziałek do salonów może przyjechać wielu chętnych, aby sfinalizować transakcje omówione w weekendy.

E-pisanieprac.pl