3 czerwca 2022 Udostępnij

Układy kierownicze z 4 kołami: Plusy, minusy (i samochody, które je mają)

Od samochodów marki Honda po ciężarówki GMC, układy kierownicze z 4 kołami skrętnymi są oferowane w samochodach osobowych, ciężarowych i SUV-ach na całym świecie. Układ kierowniczy wszystkich kół nie jest czymś nowym, ale w ostatnich latach wydaje się być coraz bardziej popularny.

Aby pomóc w zrozumieniu tej wyjątkowej technologii samochodowej, przyjrzymy się, jak ona działa, a także przedstawimy zalety i wady jej posiadania. Przyglądamy się także kilku markom samochodów, które oferują układ kierowniczy na cztery koła.

Spis treści show Co to jest układ kierowniczy z czterema kołami? Zalety układów kierowniczych z czterema kołami 1. Cieńszy promień skrętu 2. Większa stabilność 3. Szybsza reakcja układu kierowniczego 4. Płynniejsza zmiana pasa ruchu 5. Większe bezpieczeństwo Wady 4-kołowego układu kierowniczego 1. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterek 2. Droższe Samochody, które można kupić z układem kierowniczym na cztery koła 1. Acura 2. Audi 3. BMW 4. GM 5. Ferrari 6. Honda 7. Infiniti 8. Lamborghini 9. Lexus 10. Mazda 11. Mitsubishi 12. Nissan 13. Porsche 14. Toyota

Co to jest układ kierowniczy na 4 koła?

Kierowanie wszystkimi kołami lub czterema kołami umożliwia skręcanie tylnych kół wraz z kołami przednimi, podczas gdy kierowca kręci kierownicą. Układ kierowniczy na cztery koła jest często mylony z napędem na cztery koła, ale są to dwa zupełnie różne systemy.

W przypadku napędu na cztery koła pojazd wykorzystuje wszystkie cztery koła do przenoszenia mocy z silnika na drogę. Z drugiej strony, układ kierowniczy na cztery koła umożliwia skręcanie czterema kołami podczas poruszania kierownicą.

Celem zastosowania układu kierowniczego ze wszystkimi kołami jest uzyskanie większej zwrotności pojazdu. Podczas jazdy z mniejszą prędkością tylne koła samochodu będą się lekko obracać w kierunku przeciwnym do kół przednich. Taktyka ta jest znana jako kierowanie przeciwfazowe. Pozwala ona na zachowanie ciaśniejszego promienia skrętu, co zapewnia większą zwrotność pojazdu.

Podczas jazdy z większą prędkością tylne koła będą lekko skręcały w tym samym kierunku. Ruch ten nazywany jest kierowaniem w fazie. Ma on na celu zapewnienie większej stabilności podczas pokonywania zakrętów przy wyższych prędkościach. Dzięki takiemu działaniu pojazd mniej się przechyla podczas pokonywania zakrętów, ponieważ obie osie dzielą się siłą.

Zalety układów kierowniczych z 4 kołami

1. Ciaśniejszy promień skrętu

Dzięki układowi kierowniczemu z 4 kołami można ciaśniej skręcać pojazdem o mniejszym promieniu. Ponieważ przy niższych prędkościach uruchamia się przeciwfazowy układ kierowniczy, tylne koła skręcają przeciwnie do kół przednich.

Jeśli chcesz zwiększyć pewność prowadzenia, ten system z pewnością Ci w tym pomoże. Z łatwością poradzisz sobie z parkowaniem równoległym, zawracaniem w kształcie litery U i ciaśniejszymi manewrami.

2. Zwiększona stabilność

Aby czuć się bezpiecznie na drodze, najważniejsza jest stabilność. Na szczęście jest to jeden z powodów, dla których zaprojektowano układ kierowniczy z czterema kołami.

Gdy wszystkie cztery koła są skrętne, masz większą kontrolę nad pojazdem. Jeśli jedziesz z dużą prędkością i często skręcasz lub zmieniasz pas ruchu, będziesz zadowolony ze zwiększonej stabilności.

3. Szybsza reakcja układu kierowniczego

Kiedy skręcasz samochodem, chcesz, aby zareagował od razu, ale niektóre samochody po prostu tego nie robią. Jednak układ kierowniczy z czterema kołami zapewnia znacznie szybszą reakcję.

Przy każdej prędkości można zauważyć, że pojazd niemal natychmiast reaguje na polecenia kierowcy. Niezależnie od tego, czy skręcasz, czy zmieniasz pas ruchu, układ kierowniczy powinien być ogólnie bardziej precyzyjny.

4. Płynniejsza zmiana pasa ruchu

Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy po autostradzie, spędzasz też dużo czasu na zmianie pasa ruchu. Układ kierowniczy z czterema kołami jest przeznaczony właśnie do tego celu.

Dzięki temu układowi możesz szybciej zmieniać pas ruchu. Taki szybki ruch jest pomocny, gdy trzeba zejść z drogi w razie niebezpieczeństwa.

5. Większe bezpieczeństwo

Każdy kierowca marzy o samochodzie zapewniającym zwinne prowadzenie i doskonałe pokonywanie zakrętów. Nie każdy z nas może jednak jeździć samochodem sportowym.

Jednak układ kierowniczy z 4 kołami skrętnymi umożliwia pokonywanie zakrętów bez wywoływania ogromnych przechyłów nadwozia. Jest to nie tylko bardziej przyjemne, ale także bezpieczniejsze, ponieważ pojazd pozostaje pod większą kontrolą.

Wady układów kierowniczych z 4 kołami skrętnymi

1. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterek

Z każdym kołem, które kieruje pojazdem, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia usterki. Każde koło kierownicy składa się ze specjalnych części i podzespołów elektronicznych. Jeżeli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu, cały układ będzie działać nieprawidłowo.

Z tego powodu układ kierowniczy z czterema kołami wymaga więcej czynności konserwacyjnych. Może to jednak oznaczać również częstsze naprawy.

2. Droższe

Na samochód wyposażony w te zaawansowane układy trzeba wydać więcej. Producenci samochodów wydają więcej pieniędzy na opracowanie układu i produkcję samochodu, a wszystkie te koszty są przenoszone na Ciebie.

Dodatkowo, w przypadku konieczności naprawy układu, można się spodziewać, że koszty te również będą wyższe. Wynika to z faktu, że wiele systemów jest zbudowanych z zaawansowanych technologicznie części.

Samochody, które można kupić z układem kierowniczym na cztery koła

  • Acura RLX
  • Acura TLX
  • Audi A6
  • Audi A7
  • Audi A8
  • Audi Q7
  • BMW serii 5
  • BMW serii 7
  • BMW serii 8
  • BMW X5
  • Cadillac CT6
  • Dodge Stealth R/T
  • Ferrari GTC4Lusso
  • Ferrari 812 Superfast
  • Ferrari F12
  • Honda Prelude
  • Infinity J30
  • Lamborghini Aventador
  • Lamborghini Huracan
  • Lamborghini Urus
  • Lexus GS
  • Lexus RC
  • Lexus LC 500
  • Mazda 929
  • Mazda RX-7
  • Mercedes-AMG GT R
  • Mitsubishi Galant VR-4
  • Mitsubishi 3000GT
  • Nissan Skyline R33
  • Nissan Skyline R34
  • Nissan 300ZX
  • Porsche 911
  • Porsche 991
  • Porsche Cayenne
  • Porsche Panamera
  • Toyota Camry
  • Toyota Celica

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiś model samochodu, który pominęliśmy na tej liście.

1. Acura

Acura jest oddziałem Hondy i uważana jest za markę luksusową. Producent samochodów oferuje układ kierowniczy z czterema kołami w wielu różnych modelach samochodów.

Na przykład, ten zaawansowany system można znaleźć w modelu Acura RLX. Jest to jednak również cecha popularnej Acury TLX.

2. Audi

Audi należy do grupy Volkswagena i jest znane z precyzyjnej inżynierii. Dlatego nie powinno dziwić, że firma ta oferuje układ kierowniczy na cztery koła.

Układ ten można znaleźć w wielu samochodach, takich jak Audi A6, Audi A7 i Audi A8. Ponadto jest on dostępny w popularnym SUV-ie Audi Q7.

3. BMW

Od BMW, jako firmy należącej do Niemiec, oczekuje się, że będzie wyposażać samochody w zaawansowane technologicznie elementy, takie jak układ kierowniczy ze wszystkimi kołami. Jako jedna z pierwszych firm oferujących wiele takich systemów, technologia ta nie zawodzi.

Zaawansowany układ kierowniczy można znaleźć w samochodach BMW serii 5, BMW serii 7 i BMW serii 8. Jest on również dostępny w luksusowym SUV-ie BMW X5.

4. GM

Jako marka amerykańska, oferowane technologie są często o krok za innymi firmami. Jednak w tej dziedzinie GM nie zawiodło.

Mimo to, tylko kilka modeli jest oferowanych z układem kierowniczym na cztery koła i są to ciężarówki. Możesz zdecydować się na wyposażenie swojego Chevy Silverado lub GMC Sierra 1500 Denali w tę zaawansowaną technologię.

5. Ferrari

Nie powinno dziwić, że Ferrari znalazło się na tej liście. W końcu firma ta znana jest z produkcji doskonałych samochodów wyścigowych, które osiągają najwyższe wyniki.

Jeśli chcesz, aby Ferrari miało układ kierowniczy na cztery koła, masz do wyboru dwa popularne modele. Przejedź się Ferrari 812 Superfast lub Ferrari F12, aby poczuć dreszczyk emocji.

6. Honda

Honda w ostatnich latach nie była zbytnio zainteresowana tą technologią. W zasadzie nie znajdziesz jej w dzisiejszej ofercie.

Możesz jednak poszukać modelu z napędem na 4 koła w ofercie samochodów używanych. Poszukaj tej technologii w używanej Hondzie Accord lub Hondzie Prelude.

7. Infiniti

Chociaż Infiniti jest marką luksusową, należącą do rodziny Nissana, nie znajdziesz układu czterech kół skrętnych w żadnym nowym samochodzie. Wygląda na to, że producent zrezygnował z tej technologii kilka lat temu.

Można ją znaleźć w niektórych używanych modelach, jeśli trochę polujesz. Znajdował się on w niektórych modelach Infiniti Q45 i Infiniti J30.

8. Lamborghini

Czy jest coś, czego Lamborghini nie zawiera? Te supersamochody mają wszystkie cechy użytkowe, jakich można sobie życzyć, w tym układ kierowniczy na cztery koła.

Jeśli szukasz maksymalnej mocy i doskonałego prowadzenia, masz do wyboru dwa popularne modele. Zasiądź za kierownicą Lamborghini Aventador lub Lamborghini Huracan.

9. Lexus

Lexus i Toyota wykorzystują wiele tych samych technologii, w tym system kierowania wszystkimi kołami. Jeśli szukasz modelu używanego, rozważ Lexusa GS.

W innych przypadkach technologię tę można znaleźć w modelach Lexus LC 500. System ten nie tylko zapewnia bardziej wciągającą jazdę, ale pomaga temu luksusowemu coupe wyprzedzić konkurencję.

10. Mazda

Spojrzenie w przeszłość pokazuje kilka popularnych modeli Mazdy, które również były wyposażone w układ kierowniczy wszystkich kół. Układy te zostały zaprojektowane tak, aby nadać pojazdowi sportowy charakter.

Pierwszą opcją jest Mazda 929, samochód średniej wielkości, który zapewnia zwinną jazdę. Prawdziwym zwycięzcą okazała się jednak Mazda RX-7, wyróżniająca się sportowym stylem i wyjątkowymi właściwościami.

11. Mitsubishi

Być może obecnie Mitsubishi skupia się na tworzeniu samochodów za niewielkie pieniądze, ale nie zawsze tak było. Dawno temu marka ta była znana z tworzenia wysokiej jakości pojazdów wyposażonych w najnowsze technologie.

Przenieś się w przeszłość i poszukaj na giełdach samochodów używanych dwóch najlepszych modeli Mitsubishi, jakie kiedykolwiek powstały. Modele Mitsubishi 3000GT i Mitsubishi Galant VR-4 były oferowane z tylnym układem kierowniczym.

12. Nissan

Oczywiście istnieją pojazdy Nissana, które były wyposażone w zaawansowane układy kierownicze. W końcu Nissan stworzył kilka doskonałych pojazdów wyścigowych i driftingowych.

Spójrz na używanego Nissana 300ZX z czterema kołami skrętnymi. Możesz też spróbować dostać w swoje ręce Nissana Skyline R34 GT-R.

13. Porsche

Trudno znaleźć pojazd o tak pięknej konstrukcji jak Porsche. Bez względu na to, jakiego typu pojazdu szukasz, ten producent oferuje zmodernizowane układy kierownicze.

Porsche 911 lub Porsche 991 pozwalają cieszyć się sportowym stylem samochodu. Możesz też pojechać Porsche Cayenne lub Porsche Panamera, aby cieszyć się jazdą w stylu executive.

14. Toyota

Podobnie jak w przypadku Lexusa, we współczesnych modelach Toyoty nie znajdziesz układu kierowniczego na cztery koła. Istnieją jednak dwa popularne samochody używane, które oferowały taki system.

Najlepiej sprzedająca się Toyota Camry oferowała kiedyś tę opcję. Ponadto, Toyota Celica posiadała taki system, aby poprawić właściwości jezdne.

E-pisanieprac.pl