14 listopada 2016 Udostępnij

Jak zadbać o koła przed zimą?

Przygotowanie samochodu do sezonu zimowego z pewnością nie byłoby kompletne, gdybyśmy nie zdecydowali się najpierw na dokładne wyczyszczenie, a potem również na zabezpieczenie kół. Muszą nam przecież służyć przez kolejny sezon, pewne zabiegi pielęgnacyjne wydają się więc nieuniknione. Pierwszym krokiem jest tak zwana deironizacja, więc proces, w czasie którego możemy skutecznie pozbyć się pyłu gromadzącego się na klockach hamulcowych, pył ten bowiem dość dobrze wiąże się z lakierem, na skutek wysokiej temperatury podczas hamowania.

Samo mycie felg może okazać się nieco bardziej skomplikowane, niż mogłoby się to nam wydaje, nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że należy je myć nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnętrznej strony, a więc tam, gdzie pyłu zwykle zbiera się najwięcej. Wykonanie tego zabiegu powinno uwzględniać zastosowanie specjalnego preparatu, brud na wewnętrznej części felgi może się bowiem okazać dość uporczywy. Oczywiście, czynność ta musi być poprzedzona usunięciem wierzchniego brudu, co również jest możliwe dzięki specjalnemu preparatowi.

Ten najczęściej wymaga od nas spryskania suchego koła, a następnie czekania aż produkt zacznie działa, o czum świadczą zwykle charakterystyczne czerwone stróżki. Ich kolor nie jest przypadkowy, informuje nas bowiem o tym, że właśnie rozpuszczają się metaliczne osady. Potem należy poczekać jeszcze kilka minut i przystąpić do usuwania brudu. Tu szczególnie pomocny okazuje się specjalny pędzelek, który pozwala na dotarcie nawet do tego brudu, który ukrył się wyjątkowo głęboko. Zdecydowana większość produktów, które ułatwiają nam wykonanie tego zadania, charakteryzuje się naturalnym pH, a co za tym idzie, jest bezpieczna dla każdej powierzchni. Ich atutem jest też brak negatywnego wpływu na gumę. Gdy dochodzimy do wniosku, że koła są już przynajmniej umiarkowanie czyste, możemy pozostawić je do wyschnięcia na kilka chwil, potem zaś można przystąpić do usuwania smoły, asfaltu i kleju. Oczywiście, koła nie zawsze wymagają od nas przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu, jeśli jednak na lakierze felg wyczuwamy wypukłe cętki oraz inne nierówności, stanowi to najlepszy dowód na to, że czeka nas jeszcze nieco pracy. I tym razem na rynku nie brakuje jednak produktów, które mogą nam ułatwić te zadanie, nie może przy tym nie cieszyć to, że są one łatwe w aplikacji i skuteczne. Już po wykonaniu wszystkich czynności, koła powinny zostać spłukane pod wysokim ciśnieniem, a następnie odpowiednio zabezpieczone.

E-pisanieprac.pl