10 maja 2017 Udostępnij

Pielęgnacja samochodu - jak robić to dobrze?

Jeśli lubisz dbać o swój samochód, musisz wiedzieć, że bardzo łatwo jest niechcący uszkodzić lakier czy tapicerkę, jeśli nie stosujemy przeznaczonych do tego środków. Jakie są najczęściej popełniane błędy przez kierowców dbających o samochód?

Chemia gospodarcza i środki czystości

Przede wszystkim nie należy stosować środków, których używa się podczas domowych porządków. Najlepszym i najczęściej stosowanym przez posiadaczy aut jest płyn do naczyń. Myje się nim samochód, uważając że będzie tak samo skuteczny jak szampon samochodowy. Jeśli chodzi o czystość, prawdopodobnie sprawdzi się świetnie, ale jednocześnie może sprawić, że lakier stanie się matowy, a tego zdecydowanie nikt by nie chciał. Podobnie jest z wnętrzem samochodu - powszechne jest używanie kremu do rąk jako preparat do tapicerki. Takie zabiegi mogą źle wpłynąć na materiał i sprawić, że będzie przecierał się znacznie szybciej. Pamiętajmy także aby nie stosować domowych środków do czyszczenia felg aluminiowych - możemy niechcący pozbawić je ochronnego lakieru.

A co z narzędziami do mycia?

Tutaj na myśl przychodzi klasyczna gąbka, którą bardzo często myjemy samochód, chcąc zrobić to jak najdokładniej. Niestety, to rozwiązanie również nie jest najlepsze. Jej struktura może mocno porysować karoserię, nawet jeśli używamy bardzo miękkiej gąbki. Może nie będzie to widoczne gołym okiem, ale drobne ryski mogą sprawić, że lakier straci blask. Zdecydowanie lepiej sprawdza się ręcznik z mikrofibry. Doskonale czyści i nie ma złego wpływu na wygląd samochodu.

Prawidłowe mycie samochodu

Myjnia samochodowa

Jeśli korzystasz z bezdotykowej myjni samochodowej, pamiętaj aby myjka nie była zbyt blisko samochodu. Duże ciśnienie również może uszkodzić lakier, szczególnie na kołach. Przez nieopatrzność można uszkodzić czujnik ABS. Podobnie jest z rożnego rodzaju emblematami. Poleca się trzymanie myjki w odległości około 10-15 cm od auta.

Konserwacja lakieru

Kolejną istotną kwestią jest nieprzemyślane stosowanie różnego rodzaju preparatów. Bardzo często jest tak, że wykonujemy różne zabiegi, rozpoczynając od mycia, a kończąc na nakładaniu wosku, a później zostawiamy samochód na słońcu. Cieszymy się, że doskonale wykonaliśmy pracę, a do tego auto w mig wyschnie. Tymczasem wosk pod wpływem temperatury może zostawić na lakierze plamy, których nie będzie łatwo później usunąć.

Ostatnim błędem popularnym wśród kierowców jest zostawianie ptasich odchodów na dłuższy czas. Widzimy je, jednak odkładamy to na później, np. kiedy za kilka godzin będziemy w domu. Tymczasem powinniśmy usuwać je jak najszybciej. Pozostawienie jest nie tylko nieestetyczne, ale również może sprawić, że lakier się odbarwi.

E-pisanieprac.pl