29 listopada 2016 Udostępnij

Polerowanie Lakieru Samochodowego - Usuwanie Rys

Polerowanie lakieru to proces, który pozwala na usunięcie zdecydowanej większości rys oraz regenerację lakieru. Jego celem jest przywrócenie salonowego wyglądu samochodu.

Kiedy mówimy o usuwaniu rys, likwidacji utlenionej części lakieru oraz usuwaniu zmatowień oraz przebarwień, mamy na myśli korektę lakieru. Jest to jeden z etapów procesu regeneracji powłoki lakierniczej. Polerowanie to – wbrew powszechnej opinii – proces bardzo trudny. Wymaga on naprawdę dużego nakładu pracy, wiedzy, czasu oraz cierpliwości. Zanim zacznie się prace, które związane są z polerowaniem auta, powierzchnia samochodu musi być odpowiednio przygotowana. Przygotowanie do wykonania korekty lakieru zostało ogólnie opisane w zakładce „Czyszczenie lakieru”.

Gdy pojazd jest już czysty, dokładnie umyty oraz gdy mamy pewność, że na powierzchni lakieru nie ma żadnych zanieczyszczeń, które podczas polerowania mogły doprowadzić do uszkodzenia lakieru, rozpoczynamy inspekcję lakieru. Jest to etap, który pozwala zweryfikować to w jakim stanie znajduje się powłoka lakiernicza, wstępnie oszacować czas, a także zużyte środki oraz materiały, które pozwalają usuwanie rys, a także przeprowadzić etaty składające się na korektę oraz regenerację lakieru.

Polerowanie lakieru

Po wykonaniu inspekcji rozpoczynamy pomiar grubości powłoki lakierniczej. Polerowanie samochodu to proces polegający na usuwaniu części lakieru. W związku z tym musimy być pewni ile go jest oraz ile możemy go usunąć. Grubość warstwy lakieru mierzona jest na bieżąco w czasie pracy. Podczas inspekcji oraz dokonywania pomiaru grubości warstwy lakierniczej nierzadko okazuje się, że teoretyczne bezwypadkowy samochód ma dość bogatą historię stłuczek, napraw blacharskich, a także ponownego lakierowania.

Korektę lakieru wykonuje się najczęściej w 2 – 3 etapach. Wszystko uzależnione jest jednak od rodzaju lakieru, tego, w jakim stopniu jest zniszczony oraz rezultatu, który zamierzamy osiągnąć. Po zakończeniu prac związanych bezpośrednio z samym polerowaniem samochód się myje. Następnie dokonuje się jeszcze jednej inspekcji, której celem jest wykrycie ewentualnych niedociągnięć. Jeżeli to konieczne, powraca się do etapu polerowania w celu wprowadzenia poprawek.

E-pisanieprac.pl