3 września 2017 Udostępnij

Już teraz zabezpiecz lakier przed zimą

Zima to bardzo ciężki okres dla naszego samochodu. Lakier narażony jest na śnieg, mróz, błoto czy sól, które niestety będą niszczyć powierzchnię. Często brakuje także warunków, w których można byłoby zadbać o lakier. Warto takie zabezpieczenie wykonać już jesienią.

Na największe zniszczenia powłoka lakiernicza narażona jest właśnie w okresie zimy. Wtedy na drogach pojawiać się będzie piasek, sól, niekiedy żwir. Niestety dość szybko będziemy się mogli o tym przekona, gdy zobaczymy, że na naszym lakierze pojawiają się ślady tych właśnie elementów. Jeśli chcemy o lakier zadbać zacząć trzeba od jego bardzo dokładnego mycia realizując mycie ręczne z użyciem szamponu. Najlepiej wybrać szampon, w którym nie będzie wosku, by potem ten wosk nałożyć samodzielnie. Do mycia używać należy dużą gąbkę z małymi oczkami, by nie dostawał się tam piasek czy brud.

Zabrudzenia, które nie chcą się poddać gąbce czy wodzie z szamponem trzeba będzie potraktować nieco inaczej między innymi środkami do usuwania owadów. Twardych czy zaschniętych pozbywać się będziemy używając glinki. To masa plastyczna, która pozwoli usunąć zanieczyszczenia.

Ochrona powłoki lakierniczej

Usuńmy rysy i wżery

Sól będzie niestety wnikać praktycznie w najmniejsze szpary lakieru i szybko niszczy blachę. Jeśli więc lakier ma ryski będzie trzeba zdecydować się na jego polerowanie cleanerem, by te ryski usunąć. Jest to delikatne polerowanie, które złuszczy zniszczoną powierzchnię. Dzięki temu lakier będzie gotowy do tego, by położyć na nim wosk. Przy ciemnym kolorze samochodu stosować będzie można również politurę, która nadaje charakterystyczny mokry wygląd.

Jeśli okazuje się, że lakier jest mocno zniszczony oraz matowy konieczne będzie wykonanie polerowania. Tutaj już musimy mieć do dyspozycji dobrą pastę polerską. Miękką ściereczką rozprowadza się małą ilość pasty i następnie rozciera do chwili uzyskania połysku. Można także kupować specjalny zestaw do usuwania rys, który ma wszystkie konieczne do wykonania pracy elementy,

Jeśli polerowanie jest już wykonane zdecydować się można na nałożenie wosku, który będzie stanowił ochronę dla danej powierzchni. Woski nakładamy i polerujemy po pewnym czasie, w ten sposób uda się wypracować wygląd i zabezpieczenie dla lakieru.

E-pisanieprac.pl