5 grudnia 2016 Udostępnij

Jak przywrócić blask karoserii samochodu?

Lśniący lakier będzie ozdobą dla każdego samochodu. Będzie można go utrzymywać w doskonałym stanie przez dłuższy czas, ale jest to sprawa dość trudna, W wyniku mycia z czasem pojawiają się zarysowania, które będzie już trudno usuwać. U większości producentów standardem jest powłoka, która ma trzy warstwy.

Na blachę nakłada się bezpośrednio podkład i następnie baza w odpowiednim kolorze. Po wyschnięciu nadwozie jest dodatkowo pokrywane również lakierem bezbarwnym, który ma pełnić podwójne funkcje, nadaje połysk i dodatkowo będzie także zabezpieczał przed uszkodzeniami. To ta ostatnia warstwa najszybciej będzie się zużywać i po kilku latach widać już tam liczne rysy.

Tylko miękka szczotka

Jeśli chcemy utrzymywać lakier w dobrym stanie należy o niego odpowiednio dbać. Fachowcy zalecają aby niezależnie od pory roku myć auto przynajmniej dwa razy w miesiącu. To bardzo ważne, ponieważ brud z ulicy jest dla lakieru bardzo szkodliwy i szybko sprawi, że będzie on zmatowiony. Wrogiem połysku są także ptasie odchody, sól, piasek oraz smoła, które trzeba usuwać z samochodu niezwłocznie. Czasami wystarczy kilkadziesiąt minut, by ptasie odchody zniszczyły lakier.

Fachowcy odradzają mycie samochodu na automatycznych myjniach. Powód? Szczotki są tutaj twarde i pełne zanieczyszczeń, które w czasie wirowania będą usuwać brud, ale mogą tworzyć mikrozarysowania. Nie najlepszym rozwiązaniem są także myjnie bezdotykowe. Nie da się uporczywego brudu usunąć jedynie spryskując go szamponem i wodą.

Mycie auta należy rozpoczynać od dokładnego płukania karoserii czystą wodą. Najlepiej w letniej wodzie rozrabia się szampon. Nadwozie myjemy zaczynając od dachu, który najczęściej będzie najczystszy. Następnie idziemy w dół i na koniec oczywiście dolne części samochodu.

W trakcie mycia trzeba oczywiście regularnie płukać szczotkę w czystej wodzie, wymieniać wodę, gdy będzie już mocno zabrudzona. Po zakończeniu mycia można nałożyć na auto jakiś wosk, który będzie dodatkowym elementem chroniącym nasz samochód. Lepiej będzie o swoje auto dbać i kontrolować jego czystość regularnie niż potem naprawiać zniszczony brudem lakier. Pamiętajmy, że i w tej branży profilaktyka jest bardzo ważnym działaniem jakie będzie trzeba podejmować.

E-pisanieprac.pl