18 listopada 2016 Udostępnij

Polerowanie mechaniczne auta – jak robić to poprawnie? Część pierwsza

Każdy samochód z biegiem lat będzie tracił swój blask, niszczeje, matowieje. Jest narażony na niewielkie otarcia, promieniowanie słoneczne, lód, niewielkie zarysowania. Szczególnie często powstające przez to, że są stare szczotki na myjniach automatycznych. Lakier dzięki kilu warstwom dzielnie znosi większość z tych prób. Niestety bardzo często odbija się to na jego jakości. Dlatego co jakiś czas powinno się o to zadbać. Najlepszą metodą będzie porządne polerowanie oraz późniejsze woskowanie.

Metody polerowania. Jak je dopasować?

Samochód możemy polerować ręcznie albo też mechanicznie. Ręczne polerowanie zdaje się być prostsze, ale równocześnie jest o wiele bardziej pracochłonne oraz mozolne. Poza tym usuniemy jedynie powierzchniowe uszkodzenia. Dlatego zaleca się taką metodę dla lakieru już nieco podniszczonego. Wiele bardziej efektywną, ale trudniejszą metodą będzie polerowanie mechaniczne, ponieważ gdy lakier jest zniszczony mocno będzie można lepszy efekt uzyskać polerką mechaniczną. Wiele osób jednak uważa, że ta metoda nie jest dobra ponieważ może nawet dojść do tego, że zniszczy się lakier.

Na czym polega polerowanie mechaniczne?

Polerując ręcznie lakier będzie się używać własnych rąk i mięśni. W trakcie polerowania mechanicznego większość prac wykonywać będzie maszyna. Musi być ona ustawiona na odpowiednie obroty i poleruje lakier samoczynnie, gdy do nas należeć będzie kontrola nad nią. Polerki automatyczne są najchętniej używane przez zawodowców, jednak ich nieduże ceny sprawiają, że amatorzy po nie sięgają. Najważniejsze to nie dociskać mocno do lakieru i nie polerować długo w jednym miejscu.

Jakie urządzenie pomoże nam w pracy?

Oczywiście dobra polerka będzie w stanie nam skutecznie pomóc. W tej kwestii rozróżnia się dwa rodzaje dostępnych urządzeń a więc propozycje obrotowe oraz orbitalne. Obrotowe wykonuje wyłącznie ruch kolisty, wokoło własnej osi. W orbitalnych głowica poruszać się będzie po elipsach, co będzie bezpieczniejsze dla użytkownika początkującego użytkownika. Polerką orbitalną trudniej zniszczyć lakier. Natomiast specjaliści chętniej będą się decydować na propozycje urządzeń obrotowych. Głównie ze względu na większą agresywność a tym samym szansę na pozbywanie się głębokich rys.

E-pisanieprac.pl