26 marca 2022 Udostępnij

Jak długo wystarcza benzyna? (Zbiornik i pojemnik)

Benzyna nie ma daty ważności, tak jak mleko. Dlatego trudno jest przewidzieć, jak długo wystarczy paliwa.

Mimo to benzyna dość szybko się starzeje i zdecydowanie zmniejsza swoją wydajność. Ale jak szybko i jak długo można ją przechowywać w zbiorniku paliwa samochodu lub w pojemniku?

W tym artykule sprawdzamy, jak długo wystarcza benzyna. Oceniamy także sposoby na zachowanie świeżości benzyny na dłużej. Przejdźmy od razu do konkretów!

Spis treści show Jak długo starczy benzyny? Jak sprawdzić, czy benzyna jest zła? Jak zapobiegać zepsuciu się paliwa? 1. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz 2. Idź do popularnych stacji 3. Zabezpieczyć korek gazowy 4. Dodaj stabilizator paliwa Jak utylizować zużyty gaz

Jak długo starcza benzyna?

Benzyna wytrzymuje średnio około ośmiu miesięcy w szczelnie zamkniętym pojemniku i od trzech do sześciu miesięcy w zbiorniku samochodu. Czas działania oleju napędowego jest dwukrotnie dłuższy i wynosi od sześciu do dwunastu miesięcy w zbiorniku.

ExxonMobil sugeruje, że benzynę w szczelnie zamkniętym pojemniku można przechowywać przez około sześć miesięcy. Dłuższe przechowywanie benzyny może powodować utlenianie i degradację, co prowadzi do utraty palności paliwa.

Firma sugeruje również, że benzyna powinna zostać użyta w pojeździe w ciągu miesiąca od jej zatankowania. Jednak większość benzyny wytrzymuje w zbiorniku paliwa od trzech do pięciu miesięcy. Jeśli masz silnik Diesla, możesz oczekiwać, że w odpowiednich warunkach paliwo wytrzyma od sześciu do dwunastu miesięcy.

Największym problemem jest ustalenie, ile lat ma paliwo w momencie tankowania. Na stacji paliw może leżeć już od miesiąca. Nie wiadomo też, jak długo znajdował się w rafinerii w magazynie, zanim został przetransportowany na stację paliw.

Jak sprawdzić, czy gaz jest zepsuty

Paliwo przechowywane w zbiorniku jest łatwe do zdiagnozowania. Wygląd zmienia się w miarę starzenia się paliwa. Jeżeli benzyna ma ciemniejszy niż zwykle kolor lub wydziela kwaśny zapach, należy ją zutylizować.

Gaz w silniku jest trudniejszy do zauważenia. Można jednak stwierdzić, że gaz jest stary po prostu po tym, jak pracuje samochód. Gdy gaz się starzeje, zmieniają się jego właściwości i skład. Silnik trudniej przetwarza takie paliwo, dlatego można zauważyć bardziej nierówną pracę na biegu jałowym i zgaśnięcie silnika podczas przyspieszania. Mogą również wystąpić problemy z uruchomieniem silnika.

W niektórych przypadkach może zapalić się kontrolka Check Engine. Aby rozwiązać ten problem, należy usunąć benzynę z pojazdu, zanim spowoduje ona katastrofalne uszkodzenie silnika. Może ona także doprowadzić do zablokowania układu paliwowego. Ponadto paliwo etanolowe może powodować zwiększone wydzielanie pary wodnej, co prowadzi do korozji.

Kroki zapobiegające zepsuciu się paliwa

1. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz

Jeśli nie zamierzasz zużyć pełnego baku paliwa, nie ma sensu go kupować. Jednak pełny bak pozwala zmniejszyć ilość wody skraplającej się w zbiorniku, co wydłuża jego żywotność.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z wizytą na stacji benzynowej jest tankowanie do pełna. Przed ponownym zatrzymaniem się należy pozostawić zbiornik na poziomie od ćwierć do pół baku. Ponadto nie jest rozsądne dolewanie paliwa do zbiornika, ponieważ może to spowodować uszkodzenie układu odzyskiwania oparów.

2. 2. Odwiedzać popularne stacje benzynowe

Nie chcesz czekać w długich kolejkach na stacji benzynowej, ale warto wybrać taką, na której jest duży ruch. Wybierając się na stację benzynową, na której jest regularny przepływ klientów, wiesz, że paliwo jest stale nowe.

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, odwiedzaj takie stacje poza godzinami pracy. W ten sposób nadal możesz korzystać z zalet świeżego paliwa bez długich kolejek.

Możesz sprawdzić te stacje benzynowe, aby uzyskać paliwo najlepszej jakości.

3. Zabezpieczać korek gazu

Kołpak gazowy w samochodzie ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń i wody do paliwa. Jeśli korek jest pęknięty lub nie ma go wcale, układ paliwowy nie jest chroniony.

Ponadto uszkodzony korek gazu może być przyczyną zapalenia się kontrolki Check Engine. Na szczęście zakup korka gazu nie kosztuje więcej niż kilka dolarów i jest to prosta naprawa.

4. Dodaj stabilizator paliwa

Jeśli planujesz oddać samochód do przechowania, warto zastosować wysokiej jakości stabilizator paliwa w zbiorniku. Dodatki te mogą być również pomocne, jeśli paliwo zaczyna się psuć.

Aby użyć stabilizatora, należy napełnić zbiornik paliwa i opróżnić go z zawartości. Przed odstawieniem pojazdu na miejsce przejedź nim przez około dziesięć minut, aby zapewnić jego cyrkulację w układzie. Stosując odpowiedni stabilizator, można przedłużyć żywotność benzyny nawet o rok.

Sprzedaż 4 973 Recenzje STA-BIL Stabilizator paliwa do przechowywania - utrzymuje paliwo w...
  • MAGAZYNOWANIE - STA-BIL Paliwo do przechowywania...
  • ZAPEWNIA SZYBKI I ŁATWY ROZRUCH - obróbka...
  • Wszechstronność - STA-BIL do przechowywania paliwa...
  • SPOSÓB UŻYCIA - Wskazówki w butelce: Do...
$8.99 Zobacz ostatnią cenę

Jak utylizować zużytą benzynę

Ważne jest, aby skonsultować się z lokalnym centrum utylizacji odpadów niebezpiecznych lub agencją rządową w celu ustalenia, dokąd powinien trafić zużyty gaz. Po przewiezieniu benzyny do odpowiedniego zakładu należy upewnić się, że jest ona przewożona w zatwierdzonym i oznakowanym pojemniku.

Nie wolno wyrzucać benzyny na ziemię ani do kanalizacji. Nie należy jej również wrzucać do pojemników na śmieci. Nieprawidłowe pozbycie się benzyny może spowodować pożar lub zanieczyszczenie wód gruntowych.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w innym artykule dotyczącym utylizacji zużytego gazu.

E-pisanieprac.pl