4 kwietnia 2017 Udostępnij

Tapicerka idealna

Każdy właściciel samochodu marzy o tym, aby jego samochód był czysty i zadbany. W rzeczy samej trudno dziwić się takiej kolei rzeczy, samochód często traktowany jest jako wizytówka kierowcy.

Obowiązkiem każdego właściciela jest dbanie o czystość i estetyczny wygląd auta,fakt ten dotyczy także części wewnętrznej, w której znaczną część stanowi tapicerka.

O ile elementy syntetyczne można wyczyścić za pomocą zwykłej szmatki i odpowiednich detergentów, tapicerka wymaga szczególnego traktowania. W sklepach a akcesoriami samochodowymi można znaleźć wiele produktów do prania tapicerki, należy jednak pamiętać, że podczas zabiegów czyszczących w obrębie tapicerki konieczne jest zachowanie określonej kolejności.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach?

Zanim przejdziemy do analizy działań porządkowo-czyszczących, warto zastanowić się, co jest przyczyną nieświeżego zapachu w samochodzie.

Źródła brzydkich zapachów w rzeczywistości mogą być różne, często jest to gromadzony miesiącami kurz i brud, roztocza, pozostałości pojedzeniu, odpady organiczne, niedopałki papierosów, a nawet zapchana instalacja wentylacyjna.

Jeśli główną przyczyną jest brak możliwości przepływu świeżego powietrza, często wystarcza wymiana filtra. Poważniejszym problemem okazuje się wilgoć, wynikająca przede wszystkim z zamoczenia lub podtopienia samochodu – skutki, jakie może poczynić nie usunięta od razu woda często okazują się trudne do usunięcia, a niekiedy wręcz nie można ich zniwelować.

Ozonowanie samochodu

Jeśli przyczyną brzydkiego zapachu jest wilgoć lub pojawiający się w jej efekcie grzyb, warto użyć specjalnej sondy, za której pomocą można oczyścić nawiew. Doskonałym narzędziem w tej kwestii okazuje się także czysty ozon, który doskonale radzi sobie z przykrymi zapachami.

Jak przygotować samochód do czyszczenia tapicerki?

Ważną kwestią jest także czyszczenie tapicerki, które można wykonać samodzielnie, wykorzystując w tym celu dostępne preparaty czyszczące w sprayu. Warto pamiętać, że jest produkt dość drogi, jednak bardzo skuteczny, a efekty będą odczuwalne przez długi czas. Uzyskane za pomocą sprayu efekty są porównywalne z czyszczeniem tapicerki wykonywanym przez profesjonalne firmy, warto podkreśli, że koszt działania w przypadku zabiegów wykonywanych samodzielnie jest znacznie niższy.

Przed rozpoczęciem tzw. czyszczenia na mokro konieczne jest jednak odpowiednie oczyszczenie samochodu z zalegającego kurzu i brudu. Warto pamiętać, że połączenie brudu i wody tworzy błoto, które po zaschnięciu pozostawia nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy, oczyszczenie błota na mokro także jest bardzo trudne.

Warto więc przeznaczyć nieco więcej czasu na czyszczenie samochodu i w pierwszej kolejności rozłożyć lub wyjąć kanapy, a następnie skorzystać z ogólnodostępnego narzędzia jakim jest odkurzacz lub zmiotka, a następnie skorzystać ze środków chemicznych.

E-pisanieprac.pl