5 czerwca 2022 Udostępnij

Jak przygotować samochód do długotrwałego przechowywania (lista kontrolna)

Powodów, dla których chcesz przechowywać swój samochód przez dłuższy czas, może być wiele, ale najczęstszym z nich jest prawdopodobnie przechowywanie klasycznych samochodów w zimie.

Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś, aby się stało, jest znalezienie uszkodzeń na samochodzie, gdy wyjmiesz go po długim przechowywaniu.

Najczęstszym problemem są prawdopodobnie myszy, szczury i inne gryzonie, które chcą uczynić z samochodu swój dom, ale mogą również wystąpić problemy takie jak rdza lub korozja.

Zawartość strony pokaż 15 Wskazówki i lista kontrolna dotyczące długoterminowego przechowywania samochodu 1. Napełnij zbiornik 2. Wymień olej silnikowy 3. Uzupełnij wszystkie płyny eksploatacyjne pojazdu. 4. Określ właściwe miejsce przechowywania 5. Sprawdzić dokumentację 6. Ustawić samochód na podstawkach podnośnikowych 7. Naładuj akumulator i wymontuj zaciski 8. Założyć pokrowiec na samochód. 9. Nasmaruj samochód 10. Umyj i wyczyść samochód z zewnątrz i wewnątrz 11. Zakryj rurę wydechową 12. Regularne przeglądy i jazda 13. Unikaj używania hamulca postojowego 14. Chroń przed gryzoniami 15. Utrzymywać wnętrze w stanie suchym i wolnym od zapachów Lista kontrolna po powrocie

15 Wskazówki i lista kontrolna dotyczące długoterminowego przechowywania samochodu

Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów, aby zapobiec takim sytuacjom. Poniżej znajduje się lista 15 czynności, które możesz wykonać, aby mieć pewność, że Twój samochód pozostanie w doskonałym stanie po dłuższym przechowywaniu.

1. Napełnij bak

Nawet jeśli wiele osób myśli o zrobieniu czegoś przeciwnego, napełnienie zbiornika paliwa jest pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jeśli planuje się przechowywać samochód przez okres dłuższy niż miesiąc.
Powodem tego jest zapobieganie gromadzeniu się wilgoci wewnątrz zbiornika paliwa. Innym powodem jest upewnienie się, że uszczelki w zbiorniku nie wyschną.
Można również dodać dodatki stabilizujące paliwo, aby mieć pewność, że paliwo nie ulegnie pogorszeniu przez następne 12 miesięcy.

2. Wymień olej silnikowy

Od dawna toczy się też dyskusja, czy olej silnikowy należy wymieniać przed czy po długotrwałym przechowywaniu, ponieważ olej silnikowy ulega starzeniu. Zalecamy wymianę oleju silnikowego przed długotrwałym przechowywaniem, ponieważ stary olej silnikowy może być szorstki dla uszczelek i innych części wewnątrz silnika.
Lepiej jest mieć świeży olej silnikowy, który będzie chronił wnętrze silnika, a nie go uszkadzał.
RELATED: Wymiana oleju: Jak wymienić olej silnikowy w domu w 10 krokach

3. Uzupełnij wszystkie płyny w pojeździe

Kolejną prostą, ale ważną czynnością przed długotrwałym przechowywaniem jest uzupełnienie wszystkich płynów w pojeździe. Dotyczy to płynu wspomagania układu kierowniczego, płynu chłodzącego, płynu przekładniowego, płynu hamulcowego i oleju silnikowego.
Należy również sprawdzić temperaturę zamarzania płynu chłodzącego za pomocą przyrządu, aby zapobiec jego zamarzaniu, jeśli samochód jest przechowywany w zimnym garażu. Płyn chłodzący zapobiega także rdzewieniu silnika od wewnątrz, dlatego warto upewnić się, że w układzie chłodzenia jest nie tylko woda.

4. Określ właściwe miejsce przechowywania

Idealne miejsce dla samochodu powinno być dobrze wentylowane i wolne od wilgoci. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym kraju, powinieneś mieć również ogrzewany garaż, a przynajmniej miejsce przechowywania, w którym temperatura utrzymuje się powyżej punktu zamarzania. Najlepiej, aby był on również zabezpieczony przed gryzoniami. Gryzonie wyrządzają ogromne szkody w siedzeniach i elementach elektrycznych samochodu.

5. Sprawdź dokumenty

Jeśli nie zamierzasz używać samochodu przez ponad sześć miesięcy, warto dopilnować, aby wszystkie formalności zostały załatwione. Konieczne może być także poinformowanie agenta ubezpieczeniowego o tym, że nie będzie się używać samochodu. Będzie to stanowiło zabezpieczenie na wypadek, gdyby coś się stało z samochodem.
Jeśli zdecydujesz się nie przedłużać ubezpieczenia, warto ustawić przypomnienia, by po powrocie nie jeździć samochodem, który nie jest ubezpieczony.

6. Postaw samochód na podstawkach podnośnikowych

Opony mogą się odkształcać i tworzyć płaskie miejsca, jeśli stoją przez dłuższy czas w tym samym punkcie. Może to powodować wibracje, których trudno się pozbyć po wyjęciu samochodu z magazynu. Aby zmniejszyć nacisk na opony samochodu, należy użyć podstawek podnośnikowych.
Jeśli nie masz stojaków, upewnij się, że w oponach jest odpowiednie ciśnienie.

7. Naładuj akumulator i wymontuj zaciski

Jedną z rzeczy, która bardzo szybko niszczy akumulator samochodowy, jest przebywanie w niskich temperaturach i przy niskim poziomie naładowania. Aby temu zapobiec, można w pełni naładować akumulator samochodowy, a przed przechowywaniem zdjąć z niego zaciski.
Samochody zawsze pobierają niewielką ilość energii z akumulatora, nawet jeśli samochód nie jest używany. Zdejmując zaciski, unikniesz rozładowania akumulatora i konieczności ponownego rozruchu po powrocie do samochodu. Na czas przechowywania można również przenieść akumulator do ciepłego miejsca.

8. Używanie pokrowca samochodowego

Pokrowiec samochodowy chroni samochód przed wieloma szkodliwymi cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu, w tym przed wilgocią, a tym samym przed rdzą. Chroni również samochód przed ptakami, kotami i innymi zwierzętami, które chcą na nim usiąść, powodując zadrapania.
Dobry pokrowiec samochodowy powinien zakrywać cały samochód, a nie tylko jego małe części.

9. Smarowanie samochodu

Dobrą praktyką przed długotrwałym przechowywaniem, aby zapobiec zamarzaniu lub uszkodzeniu drzwi, jest nasmarowanie maski, drzwi i zatrzasków bagażnika silikonem w sprayu.
Zapobiegnie to ich rdzewieniu i zakleszczaniu się podczas wyjmowania samochodu z magazynu.

10. Mycie i czyszczenie wnętrza i elementów zewnętrznych

Nawet jeśli znajduje się daleko na dole tej listy, mycie i czyszczenie wnętrza i elementów zewnętrznych przed długotrwałym przechowywaniem jest bardzo ważne.
Asfalt i inne szkodliwe cząsteczki mogą utknąć w lakierze samochodu i spowodować, że zacznie on rdzewieć podczas długotrwałego przechowywania. Dlatego ważne jest, aby usunąć je poprzez mycie samochodu specjalnymi detergentami.
Dobrą praktyką jest również czyszczenie wnętrza, aby utrzymać szczury i inne gryzonie z dala od samochodu.

RELATED: Jak zapobiegać rdzy na samochodzie podczas zimy

11. Zakryj rurę wydechową

Myszy, szczury i inne gryzonie uwielbiają wykorzystywać rurę wydechową jako swój dom, ponieważ od wewnątrz tłumika mają dostęp do materiałów domowych.
Dlatego, aby trzymać je z dala od tego miejsca, dobrze jest zakryć rury wydechowe przed dłuższym przechowywaniem. Pamiętaj tylko, aby usunąć ją po zakończeniu przechowywania!

12. Regularna kontrola i jazda

Jeśli masz taką możliwość, powinieneś co jakiś czas sprawdzać stan techniczny swojego samochodu, a nawet wybrać się nim na przejażdżkę. Jazda próbna samochodem gwarantuje, że ruchome części są nasmarowane. Podczas jazdy próbnej można włączyć klimatyzację i inne funkcje elektryczne, aby upewnić się, że nadal działają.

13. Unikaj używania hamulca postojowego

Jeśli nie zamierzasz korzystać z samochodu przez dłuższy czas, zamiast hamulca postojowego warto użyć auto-stopperów. Podczas długotrwałego postoju samochodu dochodzi do stopienia klocków i tarcz hamulcowych. Istnieje duże ryzyko, że po powrocie z parkingu będziesz miał problemy ze zwolnieniem hamulca postojowego, jeśli włączyłeś go przed odstawieniem samochodu.

14. Chroń przed gryzoniami

Niestety, myszy, szczury i inne gryzonie uwielbiają mieszkać w samochodach. Znajdują one miejsca lęgowe na masce i w kabinie samochodu. Największym problemem jest to, że uwielbiają one zjadać przewody elektryczne, co może spowodować poważne uszkodzenia instalacji elektrycznej. Aby utrzymać gryzonie z dala od samochodu, można również zasłonić układ wydechowy i otwory wlotu powietrza.
Mięta pieprzowa jest znana z odstraszania gryzoni. Można rozpylić jej odrobinę na kilka wacików i umieścić je w strategicznych miejscach, w których gryzonie lubią się chować.
Więcej informacji można znaleźć tutaj: Jak trzymać myszy, szczury i inne gryzonie z dala od samochodu

15. Utrzymuj wnętrze suche i wolne od zapachów

Jeśli samochód jest zaparkowany w miejscu o dużej wilgotności, zdecydowanie warto umieścić w nim żel krzemionkowy lub inne produkty osuszające, aby zapobiec zawilgoceniu.
Uchroni to wnętrze przed wilgocią i pleśnią, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy, których później bardzo trudno się pozbyć.

Lista kontrolna na czas powrotu

Po powrocie należy dokładnie sprawdzić samochód, zanim wyjedzie się nim na przejażdżkę. Obejmuje to napompowanie opon, sprawdzenie, czy tarcze hamulcowe nie są zardzewiałe, oraz ponowne uzupełnienie wszystkich płynów silnikowych.

Sprawdź, czy pod maską nie ma gryzoni. Samochód należy odpowiednio wyczyścić, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Po wykonaniu wszystkich tych czynności należy podłączyć zaciski akumulatora. Napełnij silnik niezbędnymi płynami i przeprowadź olej silnikowy przez wszystkie części silnika. Samochód jest teraz gotowy do jazdy.

E-pisanieprac.pl