13 maja 2022 Udostępnij

Jak odłączyć akumulator samochodowy (7 prostych kroków)

Akumulator samochodowy może być jednym z najważniejszych elementów samochodu, ponieważ każdy problem z akumulatorem może sprawić, że utkniesz na drodze.

Akumulator samochodowy ma dwie główne funkcje: pomaga uruchomić samochód po włączeniu zapłonu, a drugą funkcją jest dostarczanie energii do systemów elektrycznych w samochodzie, takich jak zestaw stereo, światła, radio itp.

Ponieważ nie można uruchomić samochodu z niesprawnym akumulatorem, bardzo ważna jest jego właściwa konserwacja.

Zaciski akumulatora samochodowego z czasem ulegają korozji z powodu wodoru, który wydziela się z kwasu znajdującego się w akumulatorze. W takim przypadku konieczne jest wymontowanie akumulatora i jego dokładne wyczyszczenie.

Istnieje wiele innych powodów, dla których konieczne jest odłączenie akumulatora samochodowego, czy to w celu przeprowadzenia konserwacji, czy serwisu. Tak czy inaczej, zaleca się znać prawidłową procedurę. W tym przewodniku omówimy, jak można prawidłowo i bezpiecznie odłączyć akumulator samochodowy.

Spis treści show Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przed odłączeniem akumulatora Jak odłączyć akumulator samochodowy 1. Wyłącz zapłon i użyj sprzętu ochronnego. 2. Otwórz maskę silnika 3. Zlokalizuj akumulator 4. Odłącz ujemny biegun akumulatora 5. Odłączyć biegun dodatni akumulatora 6. Zlokalizować i zdjąć wspornik lub taśmę akumulatora 7. Wyjąć i zamontować nowy akumulator w taki sam sposób, w jaki został wyjęty. Czyszczenie biegunów akumulatora Podsumowanie

Wskazówki bezpieczeństwa przed odłączeniem akumulatora

Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed odłączeniem akumulatora samochodowego.

  • Akumulatory przechowują ładunek elektryczny i mogą spowodować niewielki wstrząs, jeśli nie będziemy się z nimi odpowiednio obchodzić. Przed odłączeniem akumulatora należy upewnić się, że nie ma się na sobie żadnej biżuterii, np. pierścionka, zegarka lub bransoletki. Jeśli bateria zetknie się z jakąkolwiek metalową częścią, może spowodować porażenie prądem.
  • Procedurę wyjmowania akumulatora należy zawsze przeprowadzać na otwartej przestrzeni, ponieważ akumulatory zawierają kwasy, które uwalniają szkodliwe gazy. Praca w otwartym środowisku zminimalizuje narażenie na kontakt z niebezpiecznymi gazami.
  • Upewnić się, że miejsce pracy jest całkowicie suche i przykryte. Nigdy nie należy pracować w środowisku wilgotnym lub w pobliżu wody.
  • Wyjęcie baterii może spowodować zresetowanie ustawień zegara lub radia oraz konieczność wprowadzenia kodu radia. Jeśli nie posiadasz kodu radia, być może będziesz musiał udać się do dealera w celu jego odblokowania. Podczas wymiany akumulatora można dodać niewielką ilość energii do systemu, ale jest to zalecane tylko dla wykwalifikowanych mechaników, ponieważ praca z podłączoną elektrycznością może być niebezpieczna i spowodować uszkodzenie elektroniki.

Jak odłączyć akumulator samochodowy

Aby odłączyć akumulator samochodowy od samochodu, należy wykonać kilka prostych czynności. Oto 7 kroków bezpiecznego odłączania akumulatora samochodowego:

Łączny czas: 5 min.

1. Wyłącz zapłon i użyj sprzętu ochronnego

Przed przystąpieniem do odłączania akumulatora upewnij się, że zapłon jest wyłączony i wyjmij kluczyk. Pozostaw także otwarte drzwi kierowcy, ponieważ może się zdarzyć, że samochód zablokuje się podczas wymiany akumulatora. Jeśli samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, należy sprawdzić, czy znajduje się on w pozycji "Park" lub na pierwszym biegu, jeśli samochód ma ręczną skrzynię biegów. Ponieważ akumulator samochodowy jest naładowany elektrycznie i może wydzielać łatwopalny gaz, zaleca się założenie rękawic ochronnych i okularów.

2. Otwórz maskę silnika

Po wyłączeniu zapłonu otwórz maskę silnika, pociągając za dźwignię maski lub naciskając przycisk, który zwykle znajduje się gdzieś pod kierownicą. Jeśli nie możesz znaleźć dźwigni maski, zajrzyj do instrukcji obsługi samochodu.
W niektórych samochodach akumulator znajduje się w bagażniku i jeśli tak jest, należy otworzyć bagażnik. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.

3. Zlokalizuj akumulator

Jeśli akumulator znajduje się pod maską samochodu, przejdź w kierunku przodu samochodu i otwórz maskę. Użyj pręta, aby maska pozostała na swoim miejscu, a następnie poszukaj ujemnego bieguna akumulatora. Zacisk ten może mieć czarną pokrywę na wierzchu i będzie miał znak ujemny (-) wskazujący, że jest to zacisk ujemny.
Akumulator samochodowy można zlokalizować, korzystając z instrukcji obsługi. Czasami znajduje się on w bagażniku lub pod siedzeniem.

4. Odłącz zacisk ujemny akumulatora.

Zawsze najpierw należy odłączyć ujemny biegun akumulatora, aby zmniejszyć ryzyko iskrzenia, które może spowodować eksplozję akumulatora samochodowego.
Po zlokalizowaniu zacisku ujemnego użyj klucza płaskiego, aby poluzować nakrętkę mocującą zacisk. Po poluzowaniu nakrętki można ją zdjąć ręką, ale należy pamiętać o założeniu rękawic ochronnych.
Możesz mieć pewne trudności ze znalezieniem klucza nasadowego o odpowiednim rozmiarze, ale gdy już go znajdziesz, delikatnie przekręć śrubę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż się poluzuje. Pamiętaj, aby przechowywać nakrętkę w bezpiecznym miejscu.

5. Odłącz zacisk dodatni akumulatora.

Po odłączeniu zacisku ujemnego wykonaj te same czynności, co w przypadku zacisku dodatniego. Nie dopuścić do kontaktu zacisku dodatniego z żadną metalową częścią samochodu, ponieważ w układzie pozostał pewien ładunek i w razie kontaktu może dojść do zakłócenia obwodu elektrycznego samochodu.

6. Zlokalizować i zdjąć wspornik lub pasek akumulatora

Zazwyczaj akumulatory samochodowe są mocowane na swoim miejscu za pomocą metalowego wspornika lub czegoś podobnego. Aby wyjąć akumulator, często trzeba usunąć ten wspornik lub taśmę. Jeśli samochód jest wyposażony w taki wspornik, często można go znaleźć w dolnej części akumulatora samochodowego.

7. Wyjmij i zainstaluj nowy akumulator w taki sam sposób, w jaki go wymontowałeś.

Po całkowitym odłączeniu akumulatora, delikatnie podnieś go z tacy i przenieś z zachowaniem najwyższej ostrożności. W ten sposób całkowicie odłączyłeś i wymontowałeś akumulator samochodowy. Akumulatory są zazwyczaj ciężkie, zwłaszcza jeśli jeździsz samochodem ciężarowym lub SUV-em, w którym akumulator waży prawie 40 funtów.
Aby zainstalować nowy akumulator, można skorzystać z tej samej instrukcji, ale w odwrotnej kolejności. Umieść akumulator na swoim miejscu i zamontuj wspornik lub taśmę. Zacznij od zamontowania zacisku dodatniego, a następnie zacisku ujemnego. Należy pamiętać, że po wymianie akumulatora często konieczne jest ponowne ustawienie zegara i radia w samochodzie.

Czyszczenie zacisków akumulatora

Jeśli odłączyłeś akumulator po dłuższym czasie, mogłeś zauważyć, że na zaciskach akumulatora pojawiła się korozja. Dobra wiadomość jest taka, że do wyczyszczenia korozji nie jest potrzebny drogi środek czyszczący, ponieważ można to łatwo zrobić przy użyciu rzeczy dostępnych w domu. Potrzebne będą następujące rzeczy

- Rękawiczki -
Wazelina
-

Soda oczyszcz

ona -


Woda


-Szczoteczka do zębów-
Ściereczka
do czyszczenia

Przygotowanie środka czyszczącego jest proste; wystarczy wymieszać jedną łyżkę stołową sody oczyszczonej w jednej filiżance wody i dobrze wymieszać. Następnie zanurz szczoteczkę do zębów w środku czyszczącym i rozpocznij czyszczenie zacisków. Może się okazać, że trzeba będzie użyć trochę siły, ponieważ kurz i brud mogą być trudne do usunięcia.

Szoruj dokładnie zaciski, aż nie będzie widać kurzu ani brudu. Po usunięciu korozji należy spryskać zaciski wodą i delikatnie przetrzeć czystą szmatką lub ścierką. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu zacisków nałóż na nie wazelinę, która zapewni smarowanie i zapobiegnie dalszej korozji.

Uwaga: Przed przystąpieniem do czyszczenia zacisków należy sprawdzić, czy akumulator samochodowy nie przecieka, nie jest spuchnięty lub czy nie ma widocznych uszkodzeń. Jeśli akumulator jest uszkodzony, to czyszczenie zacisków nic nie da i trzeba będzie kupić nowy akumulator.

Jeśli jest nieszczelny, w tym artykule znajdziesz kilka zalecanych akumulatorów do Twojego samochodu: Najlepsze akumulatory samochodowe

Podsumowanie

Akumulator samochodowy to podstawowy element, który pomaga uruchomić silnik i zasilać wszystkie moduły elektryczne w samochodzie. Czyszczenie i serwisowanie biegunów akumulatora samochodowego jest bardzo zalecane, a teraz, gdy wiesz, jak łatwo odłączyć akumulator samochodowy, nie będziesz miał trudności z czyszczeniem biegunów akumulatora samochodowego.

E-pisanieprac.pl