13 listopada 2016 Udostępnij

Mycie wstępne samochodu bez tajemnic

Mycie wstępne samochodu tylko pozornie wydaje się zadaniem prostym. W rzeczywistości rodzi wiele pytań i trudno nie odnieść wrażenia, że uzyskanie odpowiedzi na nie, nie należy do prostych zadań. Na szczęście, można to zmienić. Lista wątpliwości kierowców wcale nie jest krótka, najczęściej przy tym otwiera ją pytanie o to, czym jest piana przeznaczona do mycia samochodów.

Najczęściej mamy w jej przypadku do czynienia z mieszaniną środków, które należy w odpowiednich proporcjach rozrobić z wodą, aby potem nakładać je na auto. Dzięki temu możliwe jest najpierw zmiękczenie, a później również bezproblemowe usunięcie większości zabrudzeń, co więcej, jest to możliwe w sposób bezdotykowy, nie ryzykujemy więc zarysowaniami, których często zwyczajnie nie da się uniknąć wykorzystując w tym celu szampon. Już po kilku minutach od jej nałożenia piana zaczyna spływać i właśnie w tym momencie można przystąpić do ciśnieniowego płukania lakieru. Do spłukiwania piany aktywnej przeznaczone są specjalne pianownice. Niezależnie od tego, na jaki ich tym się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że lakier, na jaki jest aplikowana piana, powinien być nie tylko chłodny, ale również suchy.

Dzięki temu piana może się dłużej utrzymać na lakierze, a to sprawia, że działa jeszcze lepiej. Ciekawym rozwiązaniem jest tez zastosowanie wody o temperaturze około 40 stopni Celsjusza, znana jest ona bowiem z tego, że dodatkowo podnosi skuteczność stosowanego przez nas produktu. Okazuje się, że pewne znaczenie ma też sposób, w jaki aplikowana jest piana. Jeśli więc chcemy robić to dobrze, wskazane jest rozpoczynanie aplikacji nie od górnych, ale od dolnych partii mytego pojazdu. Pozwoli to pianie, która będzie spływała z góry, dodatkowo wspierać tę, która znalazła się na dolnych częściach samochodu.

W podobny sposób należy zresztą ją spłukiwać. Jeśli spłuczemy auto zaczynając od dolnych partii, jedynie wzburzamy pianę ku górze i w ten sposób przyczynimy się do tego, że uda się nam pozbyć większej ilości zabrudzeń. Oczywiście, musimy mieć na uwadze to, że piana powinna być w odpowiedni sposób rozcieńczona. Tu kluczowe znaczenie wydają się mieć przede wszystkim same zabrudzenia i skala ich ciężkości. Co ciekawe, wcale nie mają racji osoby starające się nas przekonać, że im piana jest gęstsza, tym jej działanie staje się lepsze. Jeśli mamy do czynienia z pianą zbyt obfitą, musimy liczyć się z tym, że relatywnie szybko spłynie ona z samochodu. Jej ciężar sprawi też, że nie usunie tylu zabrudzeń, ile powinna.

E-pisanieprac.pl